TÜBİTAK UZAY, tarafından Türkiye’de tasarlanıp üretilen ilk yer gözlem uydusu RASAT

Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) tarafından sağlanan kaynakla, Tübitak uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü (TÜBİTAK UZAY) tarafından Türkiye’de tasarlanıp üretilen ilk yer gözlem uydusu RASAT, fırlatılmak üzere Rusya’ya gönderildi.TÜBİTAK yetkililerinden alınan bilgiye göre, RASAT projesiyle Türkiye’nin uydu teknolojilerindeki tasarım, üretim ve test yetenekleri gelişti. Türk mühendislerin ve TÜBİTAK UZAY Enstitüsü’nün kazandığı deneyim ve yetenekler, Türkiye’nin Uzay Teknolojileri alanındaki hedeflerine ulaşmayı sağlayacak yeni projelere de rehber ve öncü oldu. Bu bağlamda RASAT’ın temel hedeflerine başarıyla ulaşıldı.

Tasarım, üretim ve test aşamalarının tamamı Türk mühendis ve teknisyenleri tarafından TÜBİTAK UZAY tesislerinde gerçekleştirilen ilk yer gözlem uydusu olan RASAT, dün sabah Rusya Federasyonu’nda bulunan Yasny Fırlatma Üssü’ne doğru yola çıktı ve gümrük işlemleri için Rusya’nın Ulyanovsk şehrine ulaştı.

Temmuz ayında gerçekleştirilmesi planlanan fırlatma kapsamında, RASAT’ın yanı sıra İngiltere, ABD, İtalya, Ukrayna, Nijerya’nın uyduları da uzaya taşınarak yörüngeye yerleştirilecek. Fırlatma, dünyanın en güçlü kıtalararası balistik füzelerinden biri olan SS-18’den uyarlanarak geliştirilen Dnepr fırlatma aracı ile gerçekleştirilecek. RASAT’ın dahil olacağı fırlatma, Dnepr fırlatma aracının uydu taşımak için yapacağı 17. ticari fırlatma olacak.

-TÜRKİYE’NİN DE UZAY TARİHÇESİ BAŞLIYOR-

RASAT, ülke olarak uydu tasarlama, üretme, test etme ve işletme yeteneklerini göstermek, Türk mühendis ve teknisyenleri tarafından tasarlanarak üretilen yerli uzay ekipmanlarını uzayda test etmek ve optik uydu görüntüleri elde etmek amacıyla geliştirildi.

RASAT’ın hem işlevsel hem de yapısal olarak fırlatmaya hazır olduğu, TÜBİTAK UZAY ve fırlatma aracı üreticisi firmanın tesislerinde yapılan testlerde geçen yıl teyit edildi.

Böylelikle, Türkiye’nin uydu teknolojilerindeki tasarım, üretim ve test yeteneklerinin geliştirilmesi ve bu süreçte Türk mühendisler ve özellikle TÜBİTAK UZAY Enstitüsü’nün deneyim ve yetenek kazanması hedefine başarıyla ulaşıldı.

RASAT’ın yörüngeye yerleştirilmesi ve TÜBİTAK UZAY tarafından tasarlanıp geliştirilen uydu sistemlerinin uzayda başarıyla çalışması ile, sistemlerin uçuş tarihçesi kazanmaları ve bundan sonraki yerli uydu görevlerinde kullanılmaları hedefleniyor. Aynı zamanda, RASAT’tan elde edilecek uydu görüntülerinin, şehir bölge planlama, ormancılık, tarım, afet yönetimi ve benzeri amaçlarla da kullanılması planlanıyor.

130 bin laptop gücü sadece tek bir bilgisayarda, Tianhe-1A

Muhteşem Tianhe-1A ile tanışın. Çin’deki bilim Akademisi’nde bulunan Tianhe-1A GPU süper bilgisayar rekor kırarak 1.87 petaflop’a ulaştı. Nvidia sözcüsü Andrew Humber’ın açıklamasına göre, Tianhe-1A’nın 7,168 GPU’sunda çalıştırılan moleküler dinamik simulasyonu süper bilgisayarın hızını 1,87 petaflop’a kadar ulaşmasını sağladı. 1,87 petaflop aynı zamanda 130 bin dizüstü bilgisayarın hızına denk geliyor.

Humber konu hakkında şunları söylüyor; “Bu bilim adamları güneş panellerinde kullanılan kristal silikonun yapısını simule ediyorlar. Bu şekilde 2 bin satır CUDA kodu yazarak dünyanın en hızlı moleküler dinamik simulasyonunu elde etmeyi başardılar. Süper bilgisayarlar daha iyi bilimi ve mühendisliği mümkün kılıyor ve bu şekilde daha yüksek kalitede ürün tasarımı ve daha düşük maliyetli daha hızlı bir üretim safhası gerçekleşiyor.”

Su geçirmeyen mouse

Belki suda da çalışırım diyecek olanlar için su geçirmez mause

Nasıl bir mantık ile üretildiğini pek anlayamadığım bu 5 butonlu mouse suya karşı tamamen dayanıklı. Sulu ortamlarda çalışanların işine yarar diyebilmek isterdim ancak genellikle bilgisayarlar böyle ortamlarda bozulacağı için bu USB mouse ilginç bir ürün olarak akıllarda kalmakla yetiniyor

10 Çekirdekli 20 Kollu Canavar: Intel Xeon E7

 

Intel , Sandy Bridge üzerinde, ilk 10 çekirdekli PC işlemcilerini de içeren Intel Xeon E7 ailesini çıkarttı. Şu ana kadarki 8 çekirdek bariyeri aşılmakla kalmadı, HT ile aynı anda 20 adet kod işlemi yürütebilmesiyle de sanal 20 çekirdek gücüne ulaşılmış oldu. Tamamı 32 nm’lik Westmere mimarisi üzerine üretilen bu çekirdekler, işlemcilerde 6, 8 veya 10 olarak kullanılmış, biri haricinde hepsi HT özelliğine sahip. çekirdek sayısına göre 18, 24 veya 30 MBlık bir önbelleğe sahipler. 4 kanal bellek desteği üzerinden, 16 slotta maksimum 2 TB bellek kapasitesi de kullanılabilir durumda. Bu bellekler, ECC özelliğine de sahip olabilir. 18 ayrı model olan E7 işlemciler, LGA1567 soket platformu üzerinde kullanılıyorlar. Selefine göre, enerji tüketiminde de %40 civarında verim artışına sahip.

Intel Xeon E7 ile Super PC kurmak mümkün hale gelirken,  Intel, esas pazarın bulunduğu alt sınıfı da unutmuyor, yine aynı mimari üzerinde, biri çift, on tanesi quad olmak ve tamamı HT destekli olmak üzere 11 işlemciden oluşan E3 1200 ailesini de duyurdu. Seleflerine göre %30 performans artışıyla gelen bu aile de üst segment E7′ler ile aynı platformu kullanıyorlar: LGA 1567. Doğal olarak da yine 4 kanal desteğiyle ve 16 slotta 2 TB ECC ram desteği mevcut.

Fiyatlara gelince, Intel Xeon E7 ailesinde, 2.13 GHz saat hızında, 8/16 çekirdekli E7 2830, 1779 Dolarlık fiyat etiketiyle, sınıfının F/P şampiyonu olmaya aday. E3 ailesinde ise, fiyatlardan ve performanslardan ziyade, işlemcilerin TDP değerleri ile farklılıklar oluşuyor.

 Google görsel aramada yeni özellik!
Google arama motorunu güçlendirmeye devam ediyor. İşte internet devinin son numarası!

Google’ın arama motoru kullanıcının istediğine daha kolay ulaşabilmesi için gelişmeye devam ediyor. Yeni Google özelliği sayesinde dev arama motoru artık kullanıcıların görsel aradığını daha rahat anlayabiliyor.

Örneğin, artık Google’ın arama motoruna “maymun fotoğrafı” yazdığınızda aramanın ilk sayfasında gösterilen görsellerin sayısı artıyor. Aradığınız bir görüntü ya da fotoğraf olduğunu anlayan arama motoru sizlere daha az yazılı sayfa sonucu çıkartıyor.

Google’ın görsel yönünü arttırmayı hedefleyen bu proje şimdilik Google’ı İngilizce kullananlar için kullanımda. Önümüzdeki ay içerisinde ise yavaş yavaş tüm dünyaya yayılmaya başlayacak.


Leave a Reply